Question

2. A home appliance store sells washing machines with the following conditions: S/. 2,000 as the first payment and 11 additional monthly payments that decrease by 5% each month with respect to the previous payment. If the effective interest is 15% per year, what is the amount to be paid in cash for the purchase of the washing machine? And what is the amount of interest if it is paid in 12?

127

likes
636 views

Answer to a math question 2. A home appliance store sells washing machines with the following conditions: S/. 2,000 as the first payment and 11 additional monthly payments that decrease by 5% each month with respect to the previous payment. If the effective interest is 15% per year, what is the amount to be paid in cash for the purchase of the washing machine? And what is the amount of interest if it is paid in 12?

Expert avatar
Esmeralda
4.7
102 Answers
1. **Costo inicial y pagos subsecuentes:**

El primer pago es de 2000\,\text{soles}. Los 11 pagos mensuales adicionales disminuyen en un 5% cada mes.

P_n = 2000 \times (1 - 0.05)^{n-1}, \, \text{donde } n = 1, 2, \ldots, 12.

Calculamos los 11 pagos restantes:

P_2 = 2000 \times 0.95, \, P_3 = 2000 \times 0.95^2, \, \ldots, P_{12} = 2000 \times 0.95^{11}.

La suma total de los pagos es el valor presente de una serie geométrica de razón r = 0.95:

T = \sum_{n=0}^{11} 2000 \times 0.95^n = 2000 \left(\frac{1 - (0.95)^{12}}{1 - 0.95}\right).

T \approx 19,416.08\,\text{soles}.

2. **Calcular el valor presente de los pagos:**

Utilizando el interés efectivo anual del 15% para calcular el interés mensual:

i = (1 + 0.15)^{1/12} - 1 \approx 0.011645.

El valor presente de los 12 pagos es:

V = \sum_{n=1}^{12} \frac{P_n}{(1+i)^n} \approx 13,832.16\,\text{soles}.

3. **Calcular el monto de intereses:**

Por lo tanto, el monto de interés es

I = T - V \approx 19,416.08 - 13,832.16 = 5,583.92\,\text{soles}.

La respuesta final es que el valor a pagar al contado es aproximadamente 13,832.16\,\text{soles} y el interés si se paga en 12 cuotas es aproximadamente 5,583.92\,\text{soles}.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the limit of (3x^2 - 2x + 1)/(5x^2 + 3x + 2) as x approaches 2?
+
What is the Pythagorean theorem formula for finding the length of the hypotenuse of a right triangle? (
+
What is the probability of selecting a blue marble from a bag containing 5 blue marbles and 10 red marbles?
+
New questions in Mathematics
³√12 x ⁶√96
An electrical company manufactures batteries that have a duration that is distributed approximately normally, with a mean of 700 hours and a standard deviation of 40 hours. Find the probability that a randomly selected battery has an average life of less than 810 hours.
4x-3y=5;x+2y=4
The main cost of a 5 pound bag of shrimp is $47 with a variance of 36 if a sample of 43 bags of shrimp is randomly selected, what is the probability that the sample mean with differ from the true mean by less than $1.4
2/3+5/6×1/2
By direct proof, how can you prove that “The sum of any three consecutive even integers is always a multiple of 6”.
In a grocery store, when you take out 3 peppers and 4 carrots, there are 26 peppers and 46 carrots left. How many peppers and carrots were there initially?
Estimate the quotient for 3.24 ÷ 82
User One of the applications of the derivative of a function is its use in Physics, where a function that at every instant t associates the number s(t), this function s is called the clockwise function of the movement. By deriving the time function we obtain the velocity function at time t, denoted by v(t). A body has a time function that determines its position in meters at time t as S(t)=t.³√t+2.t . Present the speed of this body at time t = 8 s.
A Smooth Plane is listed for $195.00. Discounts of 12% and 10% are allowed. If the customer pays cash within 30 days, an additional discount of 3% is granted. What is the cost if a carpenter takes advantage of all the discounts offered?
The grading on a $159,775 house comes to $3974.75. What percent of the total cost is this? (Express your answer to the nearest hundredth percent.)
In a physics degree course, there is an average dropout of 17 students in the first semester. What is the probability that the number of dropouts in the first semester in a randomly selected year has between 13 and 16 students?
Let X be a discrete random variable such that E(X)=3 and V(X)=5. Let 𝑌 = 2𝑋^2 − 3𝑋. Determine E(Y).
How to factorise 5y^2 -7y -52
Calculate the change in internal energy of a gas that receives 16000 J of heat at constant pressure (1.3 atm) expanding from 0.100 m3 to 0.200 m3. Question 1Answer to. 7050J b. 2125J c. None of the above d. 2828J and. 10295 J
Consider mixing 150 ml, 0.1M, HCI with 100 ml, 0.2M, KOH solution. Determine the pH of final solution.
7- A printing company found in its investigations that there were an average of 6 errors in 150-page prints. Based on this information, what is the probability of there being 48 errors in a 1200-page job?
Solve for z: 2z-6=10z+2
the length of the fenced in area is to be 5 ft greater than the width and the total amount of fencing to be used is 89 ft find the width and length
In an experiment to assess the effect of listening to audiobooks while driving, participants were asked to drive down a straight road in a driving simulator. The accompanying data on time (in milliseconds) to react when a pedestrian walked into the street for 10 drivers listening to an audiobook are consistent with summary statistics and graphs that appeared in the paper "Good Distractions: Testing the Effect of Listening to an Audiobook on Driving Performance in Simple and Complex Road Environments."† (Round your answers to four decimal places.) 1,018 1,007 1,054 988 937 1,030 1,065 1,011 860 1,106 A button hyperlink to the SALT program that reads: Use SALT. Calculate the variance for this data set. 7437.7333 Incorrect: Your answer is incorrect. Calculate the standard deviation for this data set. 86.2022 Incorrect: Your answer is incorrect.