Question

A coach took a class on an excursion to Mt Isa. It left the school at 7.30 am and arrived at 2.15 pm. It travelled along minor roads at an average speed of 60 km/h for the first quarter hour and the last half hour of the trip. For the rest of the trip the bus drove along highways and had a higher average speed. The bus stopped between 12.10 pm and 1.10 pm for a lunch break. If the trip was 495 km long, what was the average speed of the bus while travelling along the highways?

149

likes
744 views

Answer to a math question A coach took a class on an excursion to Mt Isa. It left the school at 7.30 am and arrived at 2.15 pm. It travelled along minor roads at an average speed of 60 km/h for the first quarter hour and the last half hour of the trip. For the rest of the trip the bus drove along highways and had a higher average speed. The bus stopped between 12.10 pm and 1.10 pm for a lunch break. If the trip was 495 km long, what was the average speed of the bus while travelling along the highways?

Expert avatar
Corbin
4.6
107 Answers
To find the average speed of the bus while traveling along the highways, we need to first calculate the total time spent on minor roads and the total time spent on highways.

The total time spent on minor roads can be calculated by adding the time spent during the first quarter hour and the last half hour of the trip:

Time spent on minor roads = 15 minutes + 30 minutes = 45 minutes

Next, we need to calculate the total time spent on the trip. The trip started at 7.30 am and arrived at 2.15 pm, which means the duration of the trip is:

Total time spent on the trip = (2:15 pm - 7:30 am) = 6 hours and 45 minutes = 405 minutes

We also know that the bus stopped between 12:10 pm and 1:10 pm for a lunch break, which means the lunch break lasted:

Lunch break duration = (1:10 pm - 12:10 pm) = 60 minutes

Now, we can calculate the total time spent on highways by subtracting the time spent on minor roads and the lunch break duration from the total trip duration:

Time spent on highways = Total time spent on the trip - Time spent on minor roads - Lunch break duration
= 405 minutes - 45 minutes - 60 minutes
= 300 minutes

Finally, to find the average speed of the bus while traveling along the highways, we divide the total distance traveled on highways by the time spent on highways:

Average speed on highways = Distance traveled on highways / Time spent on highways
= 495 km / 300 minutes

First, we need to convert the time spent on highways from minutes to hours:

300 minutes / 60 minutes/hour = 5 hours

Now we can calculate the average speed:

Average speed on highways = 495 km / 5 hours

Answer: *Average speed on highways = 99 km/h*

Frequently asked questions (FAQs)
What is the value of f(x) = 3x^2 - 5x + 2 for x = 4?
+
Question: What is the modulus of the complex number (-3 + 4i)?
+
Find the surface area of a rectangular solid with length l, width w, and height h, using the formula S = 2lw + 2lh + 2wh.
+
New questions in Mathematics
Find 2 numbers that the sum of 1/3 of the first plus 1/5 of the second will be equal to 13 and that if you multiply the first by 5 and the second by 7 you get 247 as the sum of the two products with replacement solution
5 . {2/5 + [ (8/-9) - (1/-7) + (-2/5) ] ÷ (2/-5)} . 8/15
How many percent is one second out a 24 hour?
A consulting company charges a fee of $50 per hour for consulting. If their monthly fixed costs are $1,000 and they want to make a monthly profit of $2,500, how many consulting hours should they bill per month?
The graph of the equation x²= 4py is a parabola with focus F(_,_) and directrix y=_____ Therefore, the graph of x²=12y is a parabola with focus F(_,_) and a directrix y=_____
If 0101, what is the binary representation of the 4x16 decoder output?
Determine the general equation of the straight line that passes through the point P (2;-3) and is parallel to the straight line with the equation 5x – 2y 1 = 0:
2x+4x=
Two business partners have a bank balance of $17,942.00. After the first year their interest brings their balance to $18,928.91. What rate of interest is earned?
6-35 A recent study by an environmental watchdog determined that the amount of contaminants in Minnesota lakes (in parts per million) it has a normal distribution with a mean of 64 ppm and variance of 17.6. Assume that 35 lakes are randomly selected and sampled. Find the probability that the sample average of the amount of contaminants is a) Greater than 72 ppm. b) Between 64 and 72 ppm. c) Exactly 64 ppm. d) Greater than 94 ppm.
The price per night of a suite at the Baglioni Hotel in Venice is 1896 euros, VAT included. The VAT in Italy is 25%. The hotel gets a return of 10% out of the price VAT included. a) What is the amount of VAT paid by the hotel for one
Your boss asks you to plan the sample size for a randomized, double-blind, controlled trial in the clinical development of a cure for irritable bowl disease. Current standard treatment shall be compared with a new treatment in this trial. The S3-guideline of AWM demonstrated a mean change of the summary score of the validated health related quality of life questionnaire at 8 weeks of 16 with standard deviation 23 under standard treatment. You quote the drop-out rate of 11% from literature (previous phase of clinical development). Your research yielded a clinically important effect of 4 that has been found to be the Minimal Clinically Important Difference (MCID). In order to demonstrate superiority of the new treatment over standard of care, you assume that the change in of the summary score of the validated health related quality of life questionnaire follows a normal distribution, and that the standard deviation is the same for both treatments. How many patientes would one need to recruit for the trial to demonstrate the clinically interesting difference between treatments at significance level 5% with 95% power?
Show work on 4108 divided by 4
Fill in the P(X-x) values to give a legitimate probability distribution for the discrete random variable X, whose possible values are -5 ,3 , 4, 5 , and 6.
suppose a city with population 80,000 has been growing at a rate of 8% per year if this rate continues find the population of this city in 10 years
How do you convert a fraction to a decimal
Consider the function f(x)=1/2(x+1)^2-3. Use the preceding/following interval method to estimate the instantaneous rate of change at 𝑥 = 1.
4m - 3t + 7 = 16
-1/3x+15=18
Find the symmetric point to a point P = (2,-7,10) with respect to a plane containing a point Po = (3, 2, 2) and perpendicular to a vector u = [1, -3, 2].