Question

A family buys a house that costs $4,000,000.00, pays $1,000,000.00 in cash and obtains a 30-year mortgage to pay the difference at 8% monthly convertible interest. What is the value of your monthly payments?

135

likes
675 views

Answer to a math question A family buys a house that costs $4,000,000.00, pays $1,000,000.00 in cash and obtains a 30-year mortgage to pay the difference at 8% monthly convertible interest. What is the value of your monthly payments?

Expert avatar
Dexter
4.7
114 Answers
Una familia compra una casa que le cuesta $4,000,000.00. Pagan $1,000,000.00 en efectivo y obtienen una hipoteca a 30 años para pagar la diferencia a 8% de interés convertible mensual. ¿Cuál es el valor de sus pagos mensuales?

[SOLUTION]

P = 24,322.84

[STEP-BY-STEP]

1. Determinar la cantidad del préstamo:

4,000,000 - 1,000,000 = 3,000,000

2. Convertir el término del préstamo a meses:

30 \times 12 = 360

3. Calcular la tasa mensual de interés:

\frac{8\%}{12} = 0.67\% = 0.0067

4. Usar la fórmula de pago mensual de una hipoteca:

P = \frac{r \cdot PV}{1 - (1 + r)^{-n}}

Donde:
- P es el pago mensual.
- PV = 3,000,000 es el monto del préstamo.
- r = 0.0067 es la tasa de interés mensual.
- n = 360 es el número de pagos.

5. Sustituyendo los valores:

P = \frac{0.0067 \cdot 3,000,000}{1 - (1 + 0.0067)^{-360}}

6. Calcular los valores dentro de la fórmula:

P = \frac{20,100}{1 - (1.0067)^{-360}}

7. Calcular la parte exponencial:

1 - (1.0067)^{-360} \approx 0.891

8. Finalmente:

P = \frac{20,100}{0.109} \approx 24,322.84

Respuesta:

P = 24,322.84

Frequently asked questions (FAQs)
What is the measure of angle A in a triangle with angles 50 degrees and 80 degrees?
+
Math question: Find the length of the hypotenuse of a right triangle with legs measuring 8 inches and 15 inches.
+
What is the value of y when x = 3 in the circle function x^2 + y^2 = 25?
+
New questions in Mathematics
Jose bought 3/4 of oil and his sister bought 6/8, which of the two bought more oil?
What is the amount of interest of 75,000 at 3.45% per year, at the end of 12 years and 6 months?
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 873 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will be less than 55% round your answer to four decimal places
2x-4y=-6; -4y+4y=-8
A regional candy factory sells a guava roll at a price of $48, the monthly fixed costs amount to $125,000 and the variable cost for making a guava roll is $28. Determine: a) The equation of the total income from the production of guava rolls.
If f(x,y)=6xy^2+3y^3 find (∫3,-2) f(x,y)dx.
89, ÷ 10
3.24 ÷ 82
Use a pattern approach to explain why (-2)(-3)=6
Using the bank and exact method, calculate the interest on capital 10000 at 12% annual nominal interest rate for the period from 15.3. 2016 until 10/10/2016
Buffalo Company makes and sells shampoo. Each unit requires $1.40 labor costs, material costs per unit are $0.90 and other variable costs are $0.30. It sells shampoo for $4.45 to retailers. Fixed costs are $15,000. It sold 25,000 units in the current month. What is the Break-Even point in units? What is the Break-Even point in dollars? What is the contribution margin of Buffalo Company?
effectiveness of fiscal and monetary policy under closed and open economies
2x2
A diamond ring was reduced from $999.99 to $689.99. Find the percent reduction in the price. Round the answer to the nearest tenth of a percent, if necessary.
if y=1/w^2 yw=2-x; find dy/dx
a coffee shop has 9 types of creamer and 11 types of sweetener. In how any ways can a person make their coffee?
A candy manufacturer must monitor deviations in the amount of sugar in their products They want their products to meet standards. They selected a random sample of 20 candies and found that the sandard deviation of that sample is 1.7. What is the probabilty of finding a sample variance as high or higher if the population variance is actually 3277 Assume the population distribution is normal.
question 1 Consider a sample space S, and two events A and B such that P(A ∩ B) = 0.2, P(A ∪ B) = 0.6, P(B ∪ ̄A) = 0.8 (a) [0.5 points] Calculate P (A). (b) [0.5 points] Calculate P (B)
-1/3x+15=18
g(x)=3(x+8). What is the value of g(12)