Question

Determine the empirical formula of a compound having the following percent composition by mass: K: 24.75%, Mn: 34.77%, and O: 40.51%

189

likes
946 views

Answer to a math question Determine the empirical formula of a compound having the following percent composition by mass: K: 24.75%, Mn: 34.77%, and O: 40.51%

Expert avatar
Corbin
4.6
107 Answers
To determine the empirical formula of a compound, we need to find the simplest whole number ratio of the elements present in the compound.

Step 1: Assume we have 100g of the compound.

Step 2: Convert the percent composition to grams:
- K: 24.75% of 100g = 24.75g
- Mn: 34.77% of 100g = 34.77g
- O: 40.51% of 100g = 40.51g

Step 3: Convert the mass of each element to moles using their atomic masses:
- Moles of K = 24.75g / atomic mass of K
- Moles of Mn = 34.77g / atomic mass of Mn
- Moles of O = 40.51g / atomic mass of O

Step 4: Divide each of the amounts of moles by the smallest number of moles obtained in step 3 to obtain the empirical formula.

Let's calculate the moles of each element:
- The atomic mass of K is 39.10 g/mol. So the moles of K are: 24.75g / 39.10 g/mol = 0.6330 mol
- The atomic mass of Mn is 54.94 g/mol. So the moles of Mn are: 34.77g / 54.94 g/mol = 0.6330 mol
- The atomic mass of O is 16.00 g/mol. So the moles of O are: 40.51g / 16.00 g/mol = 2.5319 mol

Step 5: Divide each of the amounts of moles by the smallest number of moles obtained in step 4 to obtain the empirical formula.

Since the smallest number of moles obtained is approximately 0.6330 mol, we divide the number of moles of each element by this value:
- Moles of K / 0.6330 ≈ 0.6330 mol / 0.6330 mol = 1
- Moles of Mn / 0.6330 ≈ 0.6330 mol / 0.6330 mol = 1
- Moles of O / 0.6330 ≈ 2.5319 mol / 0.6330 mol = 4

Therefore, the empirical formula of the compound is K1Mn1O4.

Answer: The empirical formula of the compound is KMnO_4

Frequently asked questions (FAQs)
Question: How many different ways can 5 students be seated in a row?
+
What is the period, x-intercepts, and asymptotes of the function f(x) = cot(x) with x ∈ ℝ?
+
What is the range of a dataset {5, 10, 15, 20, 25}?
+
New questions in Mathematics
2(2+2x)=12
Let the vectors be u=(-1,0,2) , v=(0,2,-3) , w=(2,2,3) Calculate the following expressions a)<u,w> b) &lt;2u- 5v,3w&gt;
A circular park has a diameter of 150ft. A circular fence is to be placed on the edge of this park. Calculate the cost of fencing this park if the rate charged is $7 per foot. Use π = 3.14.
How many percent is one second out a 24 hour?
For a temperature range between 177 degrees Celsius to 213 degrees Celsius, what is the temperature range in degrees Fahrenheit.
Given that y = ×(2x + 1)*, show that dy = (2x + 1)" (Ax + B) dx where n, A and B are constants to be found.
A bird randomly chooses to land on 1 of 12 perches available in its aviary. Determine the Probability of it landing on a perch numbered 8 and then on a perch marked with a prime number; take into account that he never lands on the same perch in the sequence.
(2b) to the 1/4th power. Write the expression in radical form.
Identify a pattern in the list of numbers.Then use this pattern to find the next number. 37,31,25,19,13
Desarrolla (2x)(3y + 2x)5
Find the derivatives for y=X+1/X-1
A person decides to invest money in fixed income securities to redeem it at the end of 3 years. In this way, you make monthly deposits of R$300.00 in the 1st year, R$400.00 in the 2nd year and R$500.00 in the 3rd year. Calculate the amount, knowing that compound interest is 0.6% per month for the entire period. The answer is 15,828.60
X~N(2.6,1.44). find the P(X<3.1)
On+January+10+2023+the+CONSTRUCTORA+DEL+ORIENTE+SAC+company+acquires+land+to+develop+a+real estate+project%2C+which+prev%C3% A9+enable+50+lots+for+commercial+use+valued+in+S%2F+50%2C000.00+each+one%2C+the+company+has+as+a+business+model+generate+ cash+flow+through%C3%A9s+of+the+rental%2C+so+47%2C+of+the+50+enabled+lots+are+planned to lease+47%2C+and+ the+rest+will be%C3%A1n+used+by+the+company+for+management%C3%B3n+and+land+control
Twenty‐five students in a class take a test for which the average grade is 75. Then a twenty‐sixth student enters the class, takes the same test, and scores 70. The test average grade calculated with 26 students will
During a month's time, an automobile sales person receives a 6% commission on the first $5000 in sales, a 7% commission on the next $5000 sales, 8% commission on anything over $10,000. What is her commission for $36,000 in sales?
Determine the Linear function whose graph passes through the points (6, -2) and has slope 3.
When taking a test with m closed answers, a student knows the correct answer with probability p, otherwise he chooses one of the possible answers at random. What is the probability that the student knows the correct answer given that he answered the question correctly.
A company dedicated to the manufacture of shirts sells the units at a price of $40, the cost of each shirt is $24, a commission is paid for the sale of a unit of shirt of $2 and its fixed costs are $3500 Determine the marginal contribution
Emile organizes a community dance to raise funds. In addition to paying $300 to rent the room, she must rent chairs at $2 each. The quantity of chairs rented will be equal to the number of tickets sold. She sells tickets for $7 each. How much should she sell to raise money?