Question

Luis decides to invest $120,000 in a mutual fund that offers him 3.1% compound interest annually. This means that each year, the amount of money he has in the fund increases by 3.1% compared to the previous year. How much total money will there be in Luis's investment after 5 years?

82

likes
412 views

Answer to a math question Luis decides to invest $120,000 in a mutual fund that offers him 3.1% compound interest annually. This means that each year, the amount of money he has in the fund increases by 3.1% compared to the previous year. How much total money will there be in Luis's investment after 5 years?

Expert avatar
Timmothy
4.8
99 Answers
1. Use the compound interest formula: A = P \left(1 + \frac{r}{n}\right)^{nt} .

2. Substitute the given values: P = 120,000 , r = 0.031 , n = 1 , and t = 5 .

3. Simplify the expression: A = 120,000 \left(1 + \frac{0.031}{1}\right)^5 .

4. Further simplify inside the parentheses: A = 120,000 \left(1 + 0.031\right)^5 .

5. Which simplifies to: A = 120,000 \left(1.031\right)^5 .

6. Calculate the exponent: A=120,000\left(1.1649\right) .

7. Multiply to find: A\approx139789.51 .

Thus, the total money in Luis's investment after 5 years will be approximately 139789.51 .

Frequently asked questions (FAQs)
Find the roots of the cubic equation x^3 + 5x^2 - 2x - 6 = 0.
+
What is the number of ways to arrange 5 different books on a shelf out of a total of 10 books?
+
What is the distance traveled by a car that travels at a speed of 60 mph for 2 hours?
+
New questions in Mathematics
5(4x+3)=75
what is 9% of 307
Determine the correct value: A company knows that invoices pending collection have a normal distribution with a mean of $1.65 million, with a standard deviation of $0.2 million, then: The probability that an invoice pending collection has an amount that is within more than 2 deviations below the mean, is:
(5-(4-3)*3)-(8+5))
"If three wolves catch three rabbits in three hours, how many wolves would it take to catch a hundred rabbits in a hundred hours?" The answer is the number of response units.
How long will it take for $900 to become $5000 at an annual rate of 11.15% compounded bimonthly?
A pair of die is thrown and the absolute difference of the two scores is recorded. What is the probability of the absolute difference being 4 or more?
3. A rock is dropped from a height of 16 ft. It is determined that its height (in feet) above ground t seconds later (for 0≤t≤3) is given by s(t)=-2t2 + 16. Find the average velocity of the rock over [0.2,0.21] time interval.
X³-27
Buffalo Company makes and sells shampoo. Each unit requires $1.40 labor costs, material costs per unit are $0.90 and other variable costs are $0.30. It sells shampoo for $4.45 to retailers. Fixed costs are $15,000. It sold 25,000 units in the current month. What is the Break-Even point in units? What is the Break-Even point in dollars? What is the contribution margin of Buffalo Company?
Jasminder has made 55% of the recipes in a particular cookbook. If there are 9 recipes that he has never made, how many recipes does the cookbook contain?
Build a truth table for the statement ~(pvq)^~p
2x2
00 piece jigsaw puzzle. the completed puzzle is 10x10. each piech connects to at least 2 other pieces. i plan to assemble by taking pieces out of box one by one. if i've already taken out 2 pieces that dont directly connect, what is the minimum number of additional pieces that i need to draw to in order to guarentee that the original 2 pieces connect?
Find I (Intrest) using simple interest formula of 17700 @ 15% for 4 years
A confidence interval for a population mean has a margin of error of 3.5. a. Determine the length of the confidence interval. b. If the sample mean is 47.8 ​, obtain the confidence interval. a. The length of the confidence interval is?
Hola👋🏻 Toca en "Crear Nueva Tarea" para enviar tu problema de matemáticas. ¡Uno de nuestros expertos comenzará a trabajar en ello de inmediato!
Slope (7,3) and (9,5)
The supply of a good registers periodic increases. With each increase in the offer, the total receipts of the bidders increase. Indicate the correct statement: a) demand is elastic b) demand is inelastic c) supply is inelastic d) supply has unit elasticity.
An invoice for €2,880 plus default interest of €48.40 was paid on October 28th. Interest rate 5.5%. When was the bill due?