Question

Sleep-tite Ltd manufactures orthopaedic mattresses which have proved to be very popular in the Irish market. The management team is considering the company's operating plan for the forthcoming year and has asked for your assistance. The budgeted selling price for each mattress is € 400. The cost of each mattress is as follows: Direct labour € 60 Direct Material € 120 Variable Production Overhead € 60 Fixed Production Costs € 900,000 Fixed Selling and Distribution Costs € 1,000,000 The number of mattresses Sleep-tite Ltd must sell in order to break-even are: Question 8 Select one: a. 4545 mattresses b. 11875 mattresses c. 6250 mattresses d. 8636 mattresses

229

likes
1143 views

Answer to a math question Sleep-tite Ltd manufactures orthopaedic mattresses which have proved to be very popular in the Irish market. The management team is considering the company's operating plan for the forthcoming year and has asked for your assistance. The budgeted selling price for each mattress is € 400. The cost of each mattress is as follows: Direct labour € 60 Direct Material € 120 Variable Production Overhead € 60 Fixed Production Costs € 900,000 Fixed Selling and Distribution Costs € 1,000,000 The number of mattresses Sleep-tite Ltd must sell in order to break-even are: Question 8 Select one: a. 4545 mattresses b. 11875 mattresses c. 6250 mattresses d. 8636 mattresses

Expert avatar
Adonis
4.4
104 Answers
To calculate the breakeven point, you need to determine the contribution margin per unit. Contribution margin per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit Selling price per unit = €400 Variable cost per unit = Direct Labour + Direct Material + Variable Production Overhead Variable cost per unit = €60 + €120 + €60 = €240 Contribution margin per unit = €400 - €240 = €160 Now, divide the total fixed costs by the contribution margin per unit to find the breakeven point: Breakeven point (in units) = Total Fixed Costs / Contribution Margin per unit Total Fixed Costs = Fixed Production Costs + Fixed Selling and Distribution Costs Total Fixed Costs = €900,000 + €1,000,000 = €1,900,000 Breakeven point (in units) = €1,900,000 / €160 = 11875 mattresses So, the answer is option b. 11875 mattresses.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the period of the trigonometric function f(x) = 2cos(3x) + sin(2x)?
+
What is the median of a set of 7 numbers {8, 2, 4, 6, 1, 3, 5}?
+
What is the dot product of two vectors and ?
+
New questions in Mathematics
-442/c+5=26 what is c?
two pails of different sizes contain 34.5 litres of water altogether When 0.68 litre of water is poured from the bigger pail into the smaller pail the amount of water in the bigger pail is 9 times that in the smaller pail. How much water was in the smaller pail at first?
The length and breadth of my rectangular vegetable garden is 12,5m and 7,25m respectively. What is the perimeter of the garden?
Elliot opened a savings account and deposited $5000.00 as principal. The account earns 4% interest, compounded annually. How much interest will he earn after 5 years? Round your answer to the nearest cent.
Log(45)
What is the appropriate measurement for the weight of an African elephant?
∫ √9x + 1 dx
19) If the temperature of -8°C decreases by 12°C, how much will it be? a)-20°C -4°C c) 4°C d) 20°C
DuocUC 2) The cost C, in pesos, for the production of x meters of a certain fabric can be calculated through the function: (x+185) C(x)=81300-6x+ 20000 a) It is known that C(90) 5.344. Interpret this result. (2 points) b) Calculate C'(x) (2 points) 3 x²+111x-0.87 20000 2000 c) Function C calculates the cost while producing a maximum of 500 meters of fabric. Determine the values of x at which the cost of production is increasing and the values of x at which the cost is decreasing. (3 points) d) If a maximum of 500 meters of fabric are produced, what is the minimum production cost? (
Quadratic equation 2X = 15/X + 7
A popular cell phone family plan provides 1500 minutes. It charges 89.99/month for the first 2 lines and 9.99 for every line after that. Unlimited text messages for all phone lines costs $30.00/month, and Internet costs $10.00/month per phone line. If a family with a $200 monthly budget buys this plan and signs up for unlimited text messaging and Internet on each phone line, how many cell phone lines can they afford? Use an inequality to solve this problem. Graph your solution on the number line and explain the meaning of your graph in a sentence.
2X+2=8
What js the greatest 4-digit even number that can be formed by 3,6,1,4?
16-(x²+x+2)²
The slope of the tangent line to the curve f(x)=4tan x at the point (π/4,4)
The perimeter of a rectangular rug is 42 feet. The width is 9 feet. What is the length?
5a-3.(a-7)=-3
If the area of a circle is 75.7ft2, what is the radius? Give the answer in metres. Round answer to 2 decimal places and enter the units.
Find the rule that connects the first number to the second number of each pair. Apply the rule to find the missing number in the third pair. (18 is to 22) (54 is to 26) (9 is to ?)
The domain of the function f(x)=x+7x2−144 is (−∞,), ( ,), and ( , ∞).