Question

The water cooling system of a vehicle contains 7.2 litres of water. Calculate the rise in water temperature if 1.36 MJ of heat energy are absorbed by the water in the system. Take water = 4200 J/kgK and water has a mass of 1 kg per litre.

198

likes
992 views

Answer to a math question The water cooling system of a vehicle contains 7.2 litres of water. Calculate the rise in water temperature if 1.36 MJ of heat energy are absorbed by the water in the system. Take water = 4200 J/kgK and water has a mass of 1 kg per litre.

Expert avatar
Brice
4.8
113 Answers
Solution:
1. Given:
- Total volume of water = 7.2 litres
- Heat energy absorbed = 1.36 MJ = 1.36 \times 10^6 J
- Specific heat capacity of water = 4200 J/kgK
- Density of water = 1 kg/L (so 7.2 litres of water has a mass of 7.2 kg)

2. Use the formula for specific heat:
- Q = m \cdot c \cdot \Delta T, where:
* Q is the heat energy absorbed (J)
* m is the mass of water (kg)
* c is the specific heat capacity (J/kgK)
* \Delta T is the change in temperature (K)

3. Rearrange the formula to solve for \Delta T:
- \Delta T = \frac{Q}{m \cdot c}

4. Substitute the known values into the formula:
- \Delta T = \frac{1.36 \times 10^6}{7.2 \times 4200}

5. Calculate:
- \Delta T = \frac{1.36 \times 10^6}{30240}
- \Delta T \approx 44.97 K

6. The rise in water temperature is:
\Delta T \approx 44.97 K

Frequently asked questions (FAQs)
What is the solution to the inequality 3x + 5 < 20?
+
Math question: What is the volume of a rectangular solid with length L, width W, and height H?
+
Math question: What is 1/2 divided by 3/4?
+
New questions in Mathematics
The data set (75, 85, 58, 72, 70, 75) is a random sample from the normal distribution No(µ, σ). Determine a 95% two-sided confidence interval for the mean µ .
The bus one way of the road which is 10km is heading with speed of 20km/h ,then the bus the other 10km is heading with speed of 60km/h. The middle speed of the road is it equal with arithmetic speed of the v1 and v2 ?
Find the measures of the sides of ∆KPL and classify each triangle by its sides k (-2,-6), p (-4,0), l (3,-1)
Margin of error E=0.30 populations standard deviation =2.5. Population means with 95% confidence. What I the required sample size (round up to the whole number)
-4y-6(2z-4y)-6
Subscribers to the FAME magazine revealed the following preferences for three categories: Fashion 30, Athletics 24 and Business 15. Following these frequencies of observation, compute the chi-square test statistic. At the 0.05 level of significance, would you conclude they are similar?
Reparameterize the curve r(t)= cos(t)i without (t)j (t)k by the arc length.
I want you to solve this problem as a grade sixth pupil in primary school: 8 Pigs ate 6 bags of fee in 20 days. How long will it take 10 pigs to eat 15 bags of feed eating at the same rate?
Nice's central library building is considered one of the most original in the world, as it is a mix between a sculpture and a work of habitable architecture. It was called La Tête Carrée and is made up of part of a bust that supports a cube divided into five floors. It is known that the building has a total height of approximately 30 meters. It admits that the cubic part of the sculpture is parallel to the floor and has a volume of 2744 meters3 Calculate, in meters, the height of the bust that supports the cube. Displays all the calculations you made.
How many square feet of floor area are there in three two-storey apartment houses, each of which is 38 feet wide and 76 feet long?
2)A tourist has 15 pairs of pants in his hotel room closet. Suppose 5 are blue and the rest are black. The tourist leaves his room twice a day. He takes a pair of pants and puts them on, the tourist leaves the first pair of pants in the closet again and takes another one and puts them on. What is the probability that the two pants chosen are black?
In a laboratory test, it was found that a certain culture of bacteria develops in a favorable environment, doubling its population every 2 hours. The test started with a population of 100 bacteria. After six hours, it is estimated that the number of bacteria will be:
a survey showed that 3 out of 7 voters would vote in an election. based on this survey, how many people would vote in a city with 25,000 people?
Write the equation of the line that is parallel to y= 4x-7 and has a y- intercept at (0,5)
Translate to an equation and solve. Let x be the unknown number: What number is 52% of 81.
Solve the following system of equations using substitution. y=-4x- 11. 3x+7y=-2
5a-3.(a-7)=-3
What is the set-off agreement? Make your own example, describe and put in T accounts how you record transactions.
6(k-7) -2=5
23,456 + 3,451