MathMaster
Q & A
Blog
Tutorials
Calculators
Privacy policy
CONTACT US
Menu
Home
general
15x 20 6x x 2 x 3
Question
15x-20=6x-(x+2)+(-x+3)
Like
288
likes
1438
views
Answer to a math question 15x-20=6x-(x+2)+(-x+3)
Jayne
4.4
106
Answers
Remove parentheses
$(-a)=-a$
$15x-20=6x-(x+2)-x+3$
Group like terms
$15x-20=6x-x-(x+2)+3$
Add similar elements:
$ 6x-x=5x$
$15x-20=5x-(x+2)+3$
Expand
$5x-(x+2)+3:{\quad}4x+1$
$15x-20=4x+1$
Move
$ 20 $
to the right side
$15x=4x+21$
Move
$ 4x $
to the left side
$11x=21$
Divide both sides by
$11$
$x=\frac{21}{11}$
Frequently asked questions (FAQs)
Find the value of sinh(cosh^-1(3x)) - cosh(sinh^-1(2x)) for any real value of x.
+
What is the dot product of two vectors, a = (3, -2) and b = (-5, 4)?
+
Math Question: What is the equation of a parabola with vertex at (-3,2) and opens upward?
+
New questions in Mathematics
3(4×-1)-2(×+3)=7(×-1)+2
For a temperature range between 177 degrees Celsius to 213 degrees Celsius, what is the temperature range in degrees Fahrenheit.
If L (-2, -5) reflected across y = -4. What are the coordinates of L?
How do you think the company has increased or decreased its income?
4X^2 25
4x567
An integer is taken at random from the first 40 positive integers. What is the probability that the integer is divisible by 5 or 6?
The beta of a company is 1.51 while its financial leverage is 27%. What is then its unlevered beta if the corporate tax rate is 40%? (4 decimal places)
Credit title that represents a payment order. This model, which emerged in Brazil, can only be issued in two specific situations: in the purchase and sale of commercial products or in the provision of services. Select the correct alternative: Question 6Answer The. Present value B. Promissory note w. Present value d. Duplicate It is. Bill of exchange
6-35 A recent study by an environmental watchdog determined that the amount of contaminants in Minnesota lakes (in parts per million) it has a normal distribution with a mean of 64 ppm and variance of 17.6. Assume that 35 lakes are randomly selected and sampled. Find the probability that the sample average of the amount of contaminants is a) Greater than 72 ppm. b) Between 64 and 72 ppm. c) Exactly 64 ppm. d) Greater than 94 ppm.
You are the newly appointed transport manager for Super Trucking (Pty) Ltd, which operates as a logistics service provider for various industries throughout southern Africa. One of these vehicles is a 4x2 Rigid Truck and drawbar trailer that covers 48,000 km per year. Use the assumptions below to answer the following questions (show all calculations): Overheads R 176,200 Cost of capital (% of purchase price per annum) 11.25% Annual License Fees—Truck R 16,100 Driver Monthly cost R 18,700 Assistant Monthly cost R 10,500 Purchase price: - Truck R 1,130,000 Depreciation: straight line method Truck residual value 25% Truck economic life (years) 5 Purchase price: Trailer R 370,000 Tyre usage and cost (c/km) 127 Trailer residual value 0% Trailer economic life (years) 10 Annual License Fees—Trailer R 7,700 Fuel consumption (liters/100km) 22 Fuel price (c/liter) 2053 Insurance (% of cost price) 7.5% Maintenance cost (c/km) 105 Distance travelled per year (km) 48000 Truck (tyres) 6 Trailer (tyres) 8 New tyre price (each) R 13,400 Lubricants (% of fuel cost) 2.5% Working weeks 50 Working days 5 days / week Profit margin 25% VAT 15% Q1. Calculate the annual total vehicle costs (TVC)
Solve the following equation for x in exact form and then find the value to the nearest hundredths (make sure to show your work): 5e3x – 3 = 25
How much does the average college student spend on food per month? A random sample of 50 college students showed a sample mean $670 with a standard deviation $80. Obtain the 95% confidence interval for the amount college students spend on food per month.
From 1975 through 2020 the mean annual gain of the Dow Jones Industrial Average was 652. A random sample of 34 years is selected from this population. What is the probability that the mean gain for the sample was between 400 and 800? Assume the standard deviation is 1539
We have two distributions: A (M = 66.7, 95% CI = [60.3, 67.1]) / B (M = 71.3 95% CI = [67.7, 74.9]). Erin maintains that B is significantly larger than A. Provide your opinion on Erin’s argument and justify your opinion.
1. A jeweler has two gold bars, with 80% purity and the other with 95% purity. How much of each must be melted to obtain a 5 kilo ingot with 86% purity?
Square root of 169 with steps
2+2020202
Emile organizes a community dance to raise funds. In addition to paying $300 to rent the room, she must rent chairs at $2 each. The quantity of chairs rented will be equal to the number of tickets sold. She sells tickets for $7 each. How much should she sell to raise money?
Paul invites 12 friends to his birthday. He wants to give 15 candies to everyone two. The candies are sold in packs of 25. How many should he buy? packages?
Download NOW
Apple store
Download NOW
Google play
Solve NOW
Try On Web
You might be interested in
How much volume of water in MegaLiters (ML) is required to irrigate 30 Hectare crop area with depth of 20mm?
Convert the following function from standard form to vertex form f(x) = x^2 + 7x - 1
Consider the relation R defined on the set of positive integers as (x,y) ∈ R if x divides y. Choose all the true statements. R is reflexive. R is symmetric. R is antisymmetric. R is transitive. R is a partial order. R is a total order. R is an equivalence relation.
Kayla has $8,836.00 in her savings account. The bank gives Kayla 5%of the amount of money in account as a customer bonus. What amount of money does the bank give Kayla? Justify your answer on a 6th grade level.
Given that y = ×(2x + 1)*, show that dy = (2x + 1)" (Ax + B) dx where n, A and B are constants to be found.
What’s 20% of 125?
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 873 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will be less than 55% round your answer to four decimal places
In a normally distributed data set a mean of 31 where 95% of the data fall between 27.4 and 34.6, what would be the standard deviation of that data set?
There were no defectives in a sample of 1 light bulb does this sample provide sufficient evidence that in the warehouse with millions of light bulbs fewer than 10% are defective?
John he’s going to the carnival with his friends. He spends $25 on an admission ticket. He buys 10 games at X dollars each and two boxes of popcorn at Y dollars each. Write an expression to show the total cost of admission game, tickets and popcorn.
Use linear approximation to estimate the value of the sine of 31o.
P(Z<z)=0.1003
During a month's time, an automobile sales person receives a 6% commission on the first $5000 in sales, a 7% commission on the next $5000 sales, 8% commission on anything over $10,000. What is her commission for $36,000 in sales?
The mass of 120 molecules of X2C4 is 9127.2 amu. Identify the unknown atom, X, by finding the atomic mass. The atomic mass of C is 12.01 amu/atom
2X+2=8
solid obtained by rotation around the axis x = -1, the region delimited by x^2 - x + y = 0 and the abscissa axis
Find the set of points formed by the expression 𝜋<|𝑧−4+2𝑖|<3𝜋.
P 13. Let P a point inside of a square ABCD. Show that the perpendicular lines drawn from A, B, C, respectively D, to BP, CP, DP, respectively AP are concurrent. Use geometric rotation.
A candy manufacturer must monitor deviations in the amount of sugar in their products They want their products to meet standards. They selected a random sample of 20 candies and found that the sandard deviation of that sample is 1.7. What is the probabilty of finding a sample variance as high or higher if the population variance is actually 3277 Assume the population distribution is normal.
What is the set-off agreement? Make your own example, describe and put in T accounts how you record transactions.