MathMaster
Q & A
Blog
Tutorials
Calculators
Privacy policy
CONTACT US
Menu
Home
general
65kg 1 liter x g 1 cm cube solve for x
Question
65kg/1 liter =x g/1 cm cube solve for x
Like
237
likes
1186
views
Answer to a math question 65kg/1 liter =x g/1 cm cube solve for x
Rasheed
4.7
109
Answers
\frac{\left(65\times1000g\right)}{\left(1\times1000\operatorname{cm}^3\right)}=\frac{65g}{1\operatorname{cm}^3}
x=65
Frequently asked questions (FAQs)
Math Question: Find the factors of the expression 4x^2 + 7x - 3 using the factoring formula.
+
What is the speed of a car that covers a distance of 100 kilometers in 2 hours?
+
What is the equation of the square root function with a vertex at (2,-3)?
+
New questions in Mathematics
The gross domestic product the gdp for the United States in 2017 was approximately $2.05x10^3. If you wrote this number in standard notation , it would be 205 followed by how many zeros
3x+2/2x-1 + 3+x/2x-1 - 3x-2/2x-1
2.5 / 21.85
"If three wolves catch three rabbits in three hours, how many wolves would it take to catch a hundred rabbits in a hundred hours?" The answer is the number of response units.
To celebrate the five-year anniversary of a consultancy specializing in information technology, the administrator decided to draw 3 different qualification courses among its 10 employees. Considering that the same employee cannot be drawn more than once, the total number of different ways of drawing among employees is:
2.3/-71.32
7/6-(-1/9)
Identify a pattern in the list of numbers.Then use this pattern to find the next number. 37,31,25,19,13
In a store, a person carries 14 kilos of rice and 28 kilos of flour. In what ratio are the kilos found? (Remember to simplify until you reach an irreducible fraction)
There were no defectives in a sample of 1 light bulb does this sample provide sufficient evidence that in the warehouse with millions of light bulbs fewer than 10% are defective?
(24, -7) is on the terminal arm of an angle in standard position. Determine the exact values of the primary trigonometric functions.
The Humane Society has asked for our help again this week. Currently they are charging $50 for an adoption fee. Unfortunately they just pulled this number out of the air and do not know why they are charging this amount. They would like to charge an amount that covers all the adoption costs – both the variable costs for adoptions as well as the fixed cost for the kennel portion of the Humane Shelter operations. We can help them by doing a breakeven analysis. During a client meeting we gathered these facts. There are 2 part-time employees that each earn $1000 per month. The utilities for the kennel area (water, electricity) are $200 per month. The average food cost for animals in the kennel is $800 per month. In addition, each animal that is adopted receives a rabies vaccination that costs $4 and is micro-chipped that costs $6. At the current cost of $50, how many animals must be adopted to break-even? What would break-even be at a $60 adoption fee? What would break-even be if the fee were lowered to $40? The newspaper has suggested that the Humane Society advertise to increase pet adoptions. The package that they have recommended costs $1000 for a very small ad run every day for a month. If the Humane Society does this extra advertising, how will it affect breakeven? Based on what you have learned about elasticity, what price do you recommend for the adoption fee?
(6²-14)÷11•(-3)
A company dedicated to the manufacture of shirts sells the units at a price of $40, the cost of each shirt is $24, a commission is paid for the sale of a unit of shirt of $2 and its fixed costs are $3500 Determine the marginal contribution
2x-5-x+2=5x-11
00 piece jigsaw puzzle. the completed puzzle is 10x10. each piech connects to at least 2 other pieces. i plan to assemble by taking pieces out of box one by one. if i've already taken out 2 pieces that dont directly connect, what is the minimum number of additional pieces that i need to draw to in order to guarentee that the original 2 pieces connect?
Identify the slope and y intercept y=11+2/3x
It costs a manufacturer $2,500 to purchase the tools to manufacture a certain homemade item. If the cost for materials and labor is 60¢ per item produced, and if the manufacturer can sell each item for 90¢, find how many items must he produce and sell to make a profit of $2000?
The domain of the function f(x)=x+7x2−144 is (−∞,), ( ,), and ( , ∞).
To apply a diagnostic test, in how many ways can 14 students be chosen out of 25? if the order does not matter
Download NOW
Apple store
Download NOW
Google play
Solve NOW
Try On Web
You might be interested in
-6n+5=-13
5/8 x 64
Calculate the 6th term of PA whose 1st term is 6.5 and the ratio 5
3(4x-1)-2(x+3)=7(x-1)+2
X^2 = 25
5 people can complete a task in 72 hours. How many people are needed to complete the task in 60 hours.
Two events E and F are ________ if the occurrence of event E in a probability experiment does not affect the probability of event F.
Equivalent expression of the sequence (3n-4)-(n-2)
Determine the minimum degree that an algebraic equation can assume knowing that it admits 2 as a double root and -i as a triple root
A pair of die is thrown and the absolute difference of the two scores is recorded. What is the probability of the absolute difference being 4 or more?
A recurring sequence is one where elements repeat after completing one standard. If the sequence AB8C14D96AB8C1... is recurring its twentieth term is equal to: (A) B. (B) 8. (C) A. (D) 6. (E) D.
John he’s going to the carnival with his friends. He spends $25 on an admission ticket. He buys 10 games at X dollars each and two boxes of popcorn at Y dollars each. Write an expression to show the total cost of admission game, tickets and popcorn.
Kaya deposits 25,000 into an account that earns 3% interest compounded monthly. How much does Kaya have in the account after 6 years 8 months? Round to the nearest cent. 32,912.50 30,000 29,923.71 30,527.45
A natural gas company has a fixed rate of 1,320 pesos plus 1,590 pesos per cubic meter of gas consumed monthly per customer. Indicate the cost function to determine the value in pesos of the cubic meters of gas consumed in a month per customer. How much did a customer who consumed 18 cubic meters of gas pay? If a customer paid 34,710 pesos, how many cubic meters of gas did he consume?
nI Exercises 65-68, the latitudes of a pair of cities are given. Assume that one city si directly south of the other and that the earth is a perfect sphere of radius 4000 miles. Use the arc length formula in terms of degrees to find the distance between the two cities. 65. The North Pole: latitude 90° north Springfield, Illinois: latitude 40° north
A psychologist is investigating the levels of test anxiety in various university courses. Anxiety is measured on a scale ranging from 0 to 100, where 0 indicates the complete absence of anxiety and 100 represents an extreme level of anxiety. From the data obtained, it has been discovered that the psychology score is triple that of nursing, and in turn, the latter has a score 10 points lower than the nutrition major. Furthermore, the score in the veterinary degree is 15 points higher than that of nutrition. Finally, if we add the scores of all the races, we will obtain a total of 173 points. Pose the equation that represents the situation described in the previous problem and determine: What is the score that psychology obtained regarding its anxiety level before the exams?
2 - 6x = -16x + 28
A membership to the gym cost $25 per person in 1995. The membership cost has increased by an average $6 per person for each year since 1995. Write a linear equation for the cost of a gym membership for one person since 1995. What is the cost of a gym membership in 2009?
4m - 3t + 7 = 16
The domain of the function f(x)=x+7x2−144 is (−∞,), ( ,), and ( , ∞).