Question

A small business leases a space for its operations. The lease states that the initial price is $500,000 per month. However, to adjust for inflation and other economic factors, the lease also states that the monthly rent will increase by $50,000 each year. If the company plans to remain in the same location for 15 years, how much will it have paid in total at the end of that period?

157

likes
787 views

Answer to a math question A small business leases a space for its operations. The lease states that the initial price is $500,000 per month. However, to adjust for inflation and other economic factors, the lease also states that the monthly rent will increase by $50,000 each year. If the company plans to remain in the same location for 15 years, how much will it have paid in total at the end of that period?

Expert avatar
Ali
4.4
92 Answers
A = alquiler total para el primer año = 12 x $500000 = $6000000 D = aumento del alquiler "por año" = 12 x $50000 = $600000 N = número de años = 15 Esto es simplemente encontrar la suma de una progresión aritmética donde primer término = A = $6000000 Diferencia común = D = $600000 N = número de términos = 15 El importe total pagado en concepto de alquiler se calcula como \frac{N}{2}\left\lbrace2A+\left(N-1\right)D\right\rbrace=\frac{15}{2}\times\left\lbrace2\times6000000+14\times600000\right\rbrace=\$153000000 Respuesta: 153 millones de dólares

Frequently asked questions (FAQs)
What are the solutions for the equation 2x^3 + 5x^2 - 3x + 7 = 0?
+
What is ∫(x^2 + 3x - 2) dx?
+
What is 3/4 of 80 as a decimal and percentage?
+
New questions in Mathematics
find the value of the tangent if it is known that the cos@= 1 2 and the sine is negative. must perform procedures.
reduction method 2x-y=13 x+y=-1
Y=-x^2-8x-15 X=-7
what is 9% of 307
58+861-87
A juice shop prepares assorted juices, for their juices they have 5 different types of fruit. How many types of assortments can be prepared in total, if it is considered an assortment to a juice made with two or more fruits?
what is the annual rate on ​$525 at 0.046​% per day for 3 months?
A bird randomly chooses to land on 1 of 12 perches available in its aviary. Determine the Probability of it landing on a perch numbered 8 and then on a perch marked with a prime number; take into account that he never lands on the same perch in the sequence.
The equation of the circle that passes through (5,3) and is tangent to the abscissa axis at x=2 is a.(x-2)^2 (y 3)^2 = 9 b.(x-2)^2 (y-3)^2 = 9 c.(x-2)^2 (y-3)^2 = 4 d.(x-2)^2 (y 1)^2 = 4 e.(x-2)^2 (y-1)^2 = 4
7/6-(-1/9)
A National Solidarity Bond offers A 5 year bond offering a gross return of 15% Calculate the AER for this investment. (Give your answer to two decimal places, no need for the percent or € sign in your answer)
How long will it take for $900 to become $5000 at an annual rate of 11.15% compounded bimonthly?
A force of 750 pounds compresses a spring 3 inches from its natural length, which is 15 inches. What will be the work done to compress it 3 inches more?
Find all real numbers x that satisfy the equation \sqrt{x^2-2}=\sqrt{3-x}
John he’s going to the carnival with his friends. He spends $25 on an admission ticket. He buys 10 games at X dollars each and two boxes of popcorn at Y dollars each. Write an expression to show the total cost of admission game, tickets and popcorn.
In an audience of 4000 people, 2 people are chosen, at random, to appear on stage. How many ways can the people be chosen?
Buffalo Company makes and sells shampoo. Each unit requires $1.40 labor costs, material costs per unit are $0.90 and other variable costs are $0.30. It sells shampoo for $4.45 to retailers. Fixed costs are $15,000. It sold 25,000 units in the current month. What is the Break-Even point in units? What is the Break-Even point in dollars? What is the contribution margin of Buffalo Company?
Find the number of pounds of nails required for 17850 square feet of drywall if each thousand square feet requires 4.5 pounds of nails.
Let x be an integer. Prove that x^2 is even if and only if is divisible by 4.
Find I (Intrest) using simple interest formula of 17700 @ 15% for 4 years