Question

How much money will I have after 10 years in a trust if I dedicate myself to saving UM 1,100.00 monthly and the bank offers 4.5% annual interest compounded monthly?

222

likes
1108 views

Answer to a math question How much money will I have after 10 years in a trust if I dedicate myself to saving UM 1,100.00 monthly and the bank offers 4.5% annual interest compounded monthly?

Expert avatar
Santino
4.5
112 Answers
¡Absolutamente! Aquí hay un cálculo paso a paso de cómo crecerán sus ahorros: **1. Calcule la tasa de interés mensual:** *Dividimos el tipo de interés anual entre 12: 4,5% / 12 = 0,375% **2. Convierta la tasa de interés mensual a decimal:** *Dividir el porcentaje entre 100: 0,375% / 100 = 0,00375 **3. Calcular el número total de meses:** * Multiplica el número de años por 12: 10 años * 12 meses/año = 120 meses **4. Utilice el valor futuro de una fórmula de anualidad ordinaria:** ``` FV = P * [(1 + r)^n - 1] / r ``` Dónde: * FV = Valor Futuro (monto total después de 10 años) * P = Pago mensual (UM 1.100,00) * r = Tasa de interés mensual (0,00375) * n = Número de meses (120) **5. Introduzca los valores y calcule:** ``` VF = 1100 * [(1 + 0,00375)^120 - 1] / 0,00375 VF = 1100 * [1,565681 - 1] / 0,00375 VF = 1100 * 0,565681 / 0,00375 VF = 166941,57 ``` **Por lo tanto, después de 10 años de ahorrar UM 1,100.00 mensuales con una tasa de interés anual de 4.5% capitalizable mensualmente, tendrás aproximadamente UM 166,941.57 en tu fideicomiso.**

Frequently asked questions (FAQs)
Question: What is the value of sinh(arcsinh(e^2) - cosh^(-1)(4π)) + tanh^(-1)(10) in radians?
+
What is the slope of the line passing through the points (2, 5) and (-3, 2)?
+
Math question: Solve for x: log(base 2)(x) + log(base 3)(x) = log(base 6)(36)
+
New questions in Mathematics
-6(3x-4)=-6
5/8 x 64
X^2 = 25
Suppose the horses in a large they will have a mean way of 818 pounds in a variance of 3481. What is the probability that the mean weight of the sample of horses with differ from the population mean by more than 18 pounds is 34 horses are sampled at random from the stable.
The beta of a company is 1,41 and its cost of equity 18,95%. What is then the market risk premium if the risk free rate is 0,94%? (in %, 2 decimal places)
To celebrate the five-year anniversary of a consultancy specializing in information technology, the administrator decided to draw 3 different qualification courses among its 10 employees. Considering that the same employee cannot be drawn more than once, the total number of different ways of drawing among employees is:
Mrs. Emily saved RM10000 in a bank. At the end of the eighth year, the amount of money accumulated amounted to RM19992.71. If the bank pays an annual interest of x% for a year compounded every 6 months. Calculate the value of x.
Convert 78 percent to a decimal
solve for x 50x+ 120 (176-x)= 17340
The average number of babies born at a hospital is 6 per hour. What is the probability that three babies are born during a particular 1 hour period?
Lim x → 0 (2x ^ 3 - 10x ^ 7) / 5 * x ^ 3 - 4x )=2
sin 30
Raúl, Gilberto and Arturo are playing golf; The probabilities of winning for each one are as follows: (Raúl wins) = 20% (Gilberto wins) = 0.05% (Arturo wins) = ¾%. Perform operations and order events from least to most probable.
The market for economics textbooks is represented by the following supply and demand equations: P = 5 + 2Qs P = 20 - Qd Where P is the price in £s and Qs and Qd are the quantities supplied and demanded in thousands. What is the equilibrium price?
19) If the temperature of -8°C decreases by 12°C, how much will it be? a)-20°C -4°C c) 4°C d) 20°C
A company receives sales in $20 per book and $18 per calculator. The per unit cost to manufacture each book and calculator are $5 and 4$ respectively. The monthly (30 day) cost must not exceed $27000 per month. If the manufacturing equipment used by the company takes five minutes to produce a book and 15 minutes to produce a calculator, how many books and calculators should the company produce to maximise profit? Please solve graphically and
Congratulations, you have saved well and are ready to begin your retirement. If you have $1,750,000.00 saved for your retirement and want it to last for 40 years, and will earn 10.8% compounded monthly: What is the amount of the monthly distribuion? 216.50 How much interest is earned in retirement?
During a month's time, an automobile sales person receives a 6% commission on the first $5000 in sales, a 7% commission on the next $5000 sales, 8% commission on anything over $10,000. What is her commission for $36,000 in sales?
3(x-4)=156
Hola👋🏻 Toca en "Crear Nueva Tarea" para enviar tu problema de matemáticas. ¡Uno de nuestros expertos comenzará a trabajar en ello de inmediato!