Question

Two particles of different masses are separated by 1000 m in space, if the mass of particle A is equal to 1050 g and the mass of particle B is equal to 80 kg. Calculate the gravitational force considering that the universal gravitational constant is 6.67x10-11 m3/kg s2. Express the result in Newtons.

238

likes
1188 views

Answer to a math question Two particles of different masses are separated by 1000 m in space, if the mass of particle A is equal to 1050 g and the mass of particle B is equal to 80 kg. Calculate the gravitational force considering that the universal gravitational constant is 6.67x10-11 m3/kg s2. Express the result in Newtons.

Expert avatar
Gene
4.5
108 Answers
1. Convertir la masa de A a kilogramos:

m_A = 1050 \ \text{g} = 1.050 \ \text{kg}

2. La masa de B ya está en kilogramos:

m_B = 80 \ \text{kg}

3. La distancia entre las partículas es:

r = 1000 \ \text{m}

4. La constante de gravitación universal es:

G = 6.67 \times 10^{-11} \ \text{m}^3/\text{kg} \ \text{s}^2

5. Aplicar la fórmula de la fuerza gravitacional:

F = \frac{G \cdot m_A \cdot m_B}{r^2}

F = \frac{(6.67 \times 10^{-11}) \cdot (1.050) \cdot (80)}{(1000)^2}

F = \frac{(6.67 \times 10^{-11}) \cdot (84)}{1000000}

F=5.6\times10^{-15}\text{N}

La fuerza gravitacional es 5.6\times10^{-15}\text{N} .

Frequently asked questions (FAQs)
Math Question: Find the slope-intercept equation of a straight line passing through the points (-2, 5) and (3, -4).
+
What is the simplified form of (2^3) * (5^-2) / (2^-4)?
+
Math question: State the rule for congruence of triangles involving two pairs of corresponding angles
+
New questions in Mathematics
To calculate the probability that a player will receive the special card at least 2 times in 8 games, you can use the binomial distribution. The probability of receiving the special card in a single game is 1/4 (or 25%), and the probability of not receiving it is 3/4 (or 75%).
Revenue Maximization: A company sells products at a price of $50 per unit. The demand function is p = 100 - q, where p is the price and q is the quantity sold. How many units should they sell to maximize revenue?
what is 456456446+24566457
4x567
Suppose 56% of politicians are lawyers if a random sample of size 564 is selected, what is the probability that the proportion of politicians who are lawyers will differ from the total politicians proportions buy more than 4% round your answer to four decimal places
How many anagrams of the word STROMEC there that do not contain STROM, MOST, MOC or CEST as a subword? By subword is meant anything that is created by omitting some letters - for example, the word EMROSCT contains both MOC and MOST as subwords.
Calculate the value of a so that the vectors (2,2,−1),(3,4,2) and(a,2,3) are coplanar.
The market for economics textbooks is represented by the following supply and demand equations: P = 5 + 2Qs P = 20 - Qd Where P is the price in £s and Qs and Qd are the quantities supplied and demanded in thousands. What is the equilibrium price?
How much does the average college student spend on food per month? A random sample of 50 college students showed a sample mean $670 with a standard deviation $80. Obtain the 95% confidence interval for the amount college students spend on food per month.
Professor Vélez has withdrawn 40 monthly payments of $3,275 from her investment account. If the investment account yields 4% convertible monthly, how much did you have in your investment account one month before making the first withdrawal? (Since you started making withdrawals you have not made any deposits.)
Next%C3%B3n%2C+we+are+given+a+series+of+Tri%C3%A1angles+Right%C3%A1angles+%3Cbr%2F%3Ey+in+each+one+of+them+ are+known+2%28two%29+measurements+of+sides.+%3Cbr%2F%3Elet's+determine+all+trigonom%C3%A9tric+ratios.
cube root of 56
Determine the Linear function whose graph passes through the points (6, -2) and has slope 3.
The blood types of individuals in society are as follows: A: 30%, B: 25%, AB: 20%, 0: 25%. It is known that the rates of contracting a certain disease according to blood groups are as follows: A: 7%, B: 6%, AB: 7%, 0: 4%. Accordingly, if a person selected by chance is known to have this disease, what is the probability of having blood group O?
If sin A=0.3 and cos A=0.6, determine the value of tan A.
A post office has three categories of letters: 60% are from businesses, 30% are individual mail, and the remaining 10% are government mail. 5% of the letters from businesses have address errors, 10% of the individual mail has address errors, while 1% of the government mail has address errors. If we receive a letter with an address error, what is the probability that it is individual mail?"
Write the inequality in the form of a<x<b. |x| < c^2
a coffee shop has 9 types of creamer and 11 types of sweetener. In how any ways can a person make their coffee?
3(x-4)=156
Sarah is lining a square tray with 1 inch square tiles. the side length of the tray is 9 inches. How many tiles does Sarah need?