MathMaster
Q & A
Blog
Tutorials
Calculators
Privacy policy
CONTACT US
Menu
Home
general
what numero i s 45 of 580
Question
What número I.S. 45% of 580
Like
139
likes
694
views
Answer to a math question What número I.S. 45% of 580
Neal
4.5
105
Answers
Solution:
1. Convert the percentage to a decimal:
45\% = \frac{45}{100} = 0.45
2. Multiply 580 by the decimal to find 45% of it:
580 \times 0.45
3. Calculate:
580 \times 0.45 = 261
Frequently asked questions (FAQs)
What is the sum of the mixed numbers 2 3/4 and 1 2/5?
+
Question: How many centimeters are in 2 meters?
+
What is the length of side a in a triangle if angle A is 30 degrees, side b is 8, and side c is 10?
+
New questions in Mathematics
A company is wondering whether to invest £18,000 in a project which would make extra profits of £10,009 in the first year, £8,000 in the second year and £6,000 in the third year. It’s cost of capital is 10% (in other words, it would require a return of at least 10% on its investment). You are required to evaluate the project.
If f(x) = 3x 2, what is the value of x so that f(x) = 11?
What will be the density of a fluid whose volume is 130 cubic meters contains 16 technical units of mass? If required Consider g=10 m/s2
Director of reservations believes that 9% of the ticketed passengers are no-shows. If the directors right what is the probability that the proportion of no-shows in a sample of 789 ticketed passengers with differ from the population proportion buy more than 3% round your answer to four decimal places.
The expected market return is 13,86% and the risk free rate 1%. What would then be the risk premium on the common stocks of a company which beta is 1,55? (in %, 2 decimal places)
What is the total tolerance for a dimension from 1.996" to 2.026*?
Solve : 15/16 divide 12/8 =x/y
Determine the increase of the function y=4x−5 when the argument changes from x1=2 to x2=3
At the dance there are 150 boys the rest are girls. If 65% are girls what is the total amount in the room
The volume of a cube decreases at a rate of 10 m3/s. Find the rate at which the side of the cube changes when the side of the cube is 2 m.
Find sup { x∈R, x²+3<4x }. Justify the answer
How many cards do you expect to pull from a poker deck until you get an ACE?
Find the equation of a straight line that has slope 3 and passes through the point of (1, 7) . Write the equation of the line in general forms
If sin A=0.3 and cos A=0.6, determine the value of tan A.
22. Let [AB] be a chord in a circle C, and k a circle which is internally tangent to the circle C at a point P and to the chord [AB] at a point Q. Show that the line P Q passes through the midpoint of the arc AB opposite to the arc APB.
Calculate NPV, IRR and PAYBACK through a cash flow for a period of five years, with discount rate of: a) 10% b) 12% c) 15% initial annual cost $41,400,000
25) Paulo saves R$250.00 per month and keeps the money in a safe in his own home. At the end of 12 months, deposit the total saved into the savings account. Consider that, each year, deposits are always carried out on the same day and month; the annual yield on the savings account is 7%; and, the yield total is obtained by the interest compounding process. So, the amount that Paulo will have in his savings account after 3 years, from the moment you started saving part of your money monthly, it will be A) R$6,644.70. B) R$ 9,210.00. C) R$ 9,644.70. D) R$ 10,319.83. E) R$ 13,319.83
A candy manufacturer must monitor deviations in the amount of sugar in their products They want their products to meet standards. They selected a random sample of 20 candies and found that the sandard deviation of that sample is 1.7. What is the probabilty of finding a sample variance as high or higher if the population variance is actually 3277 Assume the population distribution is normal.
Find the distance from the point (2,-1) to the line 2x-5y+10=0
An export company grants a bonus of $100,000 pesos to distribute among three of its best employees, so that the first receives double the second and the latter receives triple the third. How much did each person receive?
Download NOW
Apple store
Download NOW
Google play
Solve NOW
Try On Web
You might be interested in
A normal random variable x has a mean of 50 and a standard deviation of 10. Would it be unusual to see the value x = 0? Explain your answer.
given cos26=k find cos13
How many kilometers does a person travel in 45 minutes if they move at a rate of 8.3 m/s?
The ratio of tomatoes to red apples is 2:5. If there are 20 tomaoes in the garden, how many red apples are there?
9b^2-6b-5
2/3+5/6×1/2
calculate the normal vector of line y = -0.75x + 3
By direct proof, how can you prove that “The sum of any three consecutive even integers is always a multiple of 6”.
78 percent to a decimal
You are the newly appointed transport manager for Super Trucking (Pty) Ltd, which operates as a logistics service provider for various industries throughout southern Africa. One of these vehicles is a 4x2 Rigid Truck and drawbar trailer that covers 48,000 km per year. Use the assumptions below to answer the following questions (show all calculations): Overheads R 176,200 Cost of capital (% of purchase price per annum) 11.25% Annual License Fees—Truck R 16,100 Driver Monthly cost R 18,700 Assistant Monthly cost R 10,500 Purchase price: - Truck R 1,130,000 Depreciation: straight line method Truck residual value 25% Truck economic life (years) 5 Purchase price: Trailer R 370,000 Tyre usage and cost (c/km) 127 Trailer residual value 0% Trailer economic life (years) 10 Annual License Fees—Trailer R 7,700 Fuel consumption (liters/100km) 22 Fuel price (c/liter) 2053 Insurance (% of cost price) 7.5% Maintenance cost (c/km) 105 Distance travelled per year (km) 48000 Truck (tyres) 6 Trailer (tyres) 8 New tyre price (each) R 13,400 Lubricants (% of fuel cost) 2.5% Working weeks 50 Working days 5 days / week Profit margin 25% VAT 15% Q1. Calculate the annual total vehicle costs (TVC)
Determine the increase of the function y=4x−5 when the argument changes from x1=2 to x2=3
ind the z-score for which 72% of the distribution's area lies between -z and z. -1.7417, 1.7417 -1.1538, 1.1538 -1.0803, 1.0803 -2.826, 2.826
List the remaining zeros of the polynomial with the given zeros Zeros are: 2, 3i, and 3 + i
Translate to an equation and solve. Let x be the unknown number: What number is 52% of 81.
Find the area of a triangle ABC when m<C = 14 degrees, a = 5.7 miles, and b = 9.3 miles.
Salut👋🏻 Appuie sur "Créer une nouvelle tâche" pour envoyer ton problème de mathématiques. Un de nos experts commencera à travailler dessus immédiatement !
1. The cost to transport 250 packages of cement 120 kilometers is $600. What will be the cost to transport 500 packages 300 kilometers?
4m - 3t + 7 = 16
Sodium 38.15 38.78 38.5 38.65 38.79 38.89 38.57 38.59 38.59 38.8 38.63 38.43 38.56 38.46 38.79 38.42 38.74 39.12 38.5 38.42 38.57 38.37 38.71 38.71 38.4 38.56 38.39 38.34 39.04 38.8 A supplier of bottled mineral water claims that his supply of water has an average sodium content of 36.6 mg/L. The boxplot below is of the sodium contents levels taken from a random sample of 30 bottles. With this data investigate the claim using SPSS to apply the appropriate test. Download the data and transfer it into SPSS. Check that your data transfer has been successful by obtaining the Std. Error of the mean for your data which should appear in SPSS output as 0.03900.. If you do not have this exact value, then you may have not transferred your data from the Excel file to SPSS correctly. Do not continue with the test until your value agrees as otherwise you may not have correct answers. Unless otherwise directed you should report all numeric values to the accuracy displayed in the SPSS output that is supplied when your data has been transferred correctly. In the following questions, all statistical tests should be carried out at the 0.05 significance level. Sample mean and median Complete the following concerning the mean and median of the data. mean = mg/L 95% CI: to mg/L Based upon the 95% confidence interval, is it plausible that the average sodium content is 36.9 mg/L? median: mg/L The median value is 36.9 mg/L. Skewness Complete the following concerning the skewness of the data. Skewness statistic = Std. Error = The absolute value of the skewness statistic less than 2 x Std. Error Therefore the data can be considered to come from a population that is . Normality test Complete the following summary concerning the formal testing of the normality of the data. H0: The data come from a population that normal H1: The data come from a population that normal Application of the Shapiro-Wilk test indicated that the normality assumption reasonable for sodium content (S-W( )= , p= ). Main test Using the guidelines you have been taught that consider sample size, skewness and normality, choose and report the appropriate main test from the following ( Appropriate ONE ) You have selected that you wish to report the one-sample t-test. H0: The mean sodium content equal to 36.9 mg/L H1: The mean sodium content equal to 36.9 mg/L Application of the one-sample t-test indicated that the mean is 36.9 mg/L (t( ) = , p = ). You have selected that you wish to report the Wilcoxon signed rank test. H0: The median sodium content equal to 36.9 mg/L H1: The median sodium content equal to 36.9 mg/L Application of the Wilcoxon signed rank test indicated that the median is 36.9 mg/L (z = , N = , p = ).
Kayla started a book club at her school. The number of girls in the book club was one more than twice the number of boys. If there are 15 girls in the book club, how many boys are in the club?