Question

Calculate the energy needed to transform a 20 gram block of ice at -15 degrees into water vapor at 150 degrees.

237

likes
1184 views

Answer to a math question Calculate the energy needed to transform a 20 gram block of ice at -15 degrees into water vapor at 150 degrees.

Expert avatar
Dexter
4.7
114 Answers
To calculate the total energy needed, we need to consider the three phases of the transformation separately:

1. From ice at -15°C to ice at 0°C (raising the temperature):
The specific heat capacity of ice is c_{ice} = 2.09 \, \frac{J}{g \cdot °C} .
The energy required is given by the formula: Q = mc\Delta T , where
m = mass of the ice (20g),
c = specific heat capacity of ice (2.09 \frac{J}{g \cdot °C} ) and
\Delta T = change in temperature = 0°C - (-15°C) = 15°C.
Substitute these values into the formula:
Q_{1} = 20g \times 2.09 \frac{J}{g \cdot °C} \times 15°C = 627J .

2. From ice at 0°C to water at 0°C (melting):
The specific heat capacity of ice is c_{fusion} = 334 \, \frac{J}{g} .
The energy required is: Q_{2} = m \times c_{fusion} = 20g \times 334 \frac{J}{g} = 6680J .

3. From water at 0°C to water vapor at 150°C (raising the temperature):
The specific heat capacity of water is c_{water} = 4.18 \, \frac{J}{g \cdot °C} .
The energy required is: Q_{3} = m \times c_{water} \times \Delta T ,
where \Delta T = 150°C - 0°C = 150°C.
Substitute these values into the formula:
Q_{3} = 20g \times 4.18 \frac{J}{g \cdot °C} \times 150°C = 12540J .

Add the energies required for each step to find the total energy:
Total \, Energy = Q_{1} + Q_{2} + Q_{3} = 627J + 6680J + 12540J = 19847J .

\textbf{Answer: The total energy needed to transform the 20 gram block of ice at -15°C into water vapor at 150°C is 19847J.}

Frequently asked questions (FAQs)
Find the volume of a cube with side length 5 cm.
+
Math question: Find the slope and y-intercept of the line graphed by the equation y = 2x + 5.
+
What is the area of a square if the length of its side is "s"?
+
New questions in Mathematics
Find an arc length parameterization of the curve that has the same orientation as the given curve and for which the reference point corresponds to t=0. Use an arc length s as a parameter. r(t) = 3(e^t) cos (t)i + 3(e^t)sin(t)j; 0<=t<=(3.14/2)
12-6x=4x+2
Karina has a plot of 5,000 square meters in which she has decided that 60% of it will be used to plant vegetables. Of this part, 12% will be dedicated to planting lettuce. How much surface area of the plot will be used for cultivation?
How many percent is one second out a 24 hour?
In a random sample of 600 families in the Metropolitan Region that have cable television service, it is found that 460 are subscribed to the Soccer Channel (CDF). How large a sample is required to be if we want to be 95% confident that the estimate of “p” is within 0.03?
Determine the correct value: A company knows that invoices pending collection have a normal distribution with a mean of $1.65 million, with a standard deviation of $0.2 million, then: The probability that an invoice pending collection has an amount that is within more than 2 deviations below the mean, is:
What payment 7 months from now would be equivalent in value to a $3,300 payment due 23 months from now? The value of money is 2.7% simple interest. Round your answer to 2 decimal places. Show all work and how you arrive at the answer..
I need .23 turned into a fraction
B - (-4)=10
4X^2 25
The expected market return is 13,86% and the risk free rate 1%. What would then be the risk premium on the common stocks of a company which beta is 1,55? (in %, 2 decimal places)
Perpetual annuities are a series of payments whose duration has no end. Explain how can we calculate them, if they have no end?
The ninth term of a given geometric progression, with reason q , is 1792, and its fourth term is 56. Thus, calculate the fourth term of another geometric progression, whose ratio is q +1 and whose first term is equal to the first term of the first P.G. described.
Your boss asks you to plan the sample size for a randomized, double-blind, controlled trial in the clinical development of a cure for irritable bowl disease. Current standard treatment shall be compared with a new treatment in this trial. The S3-guideline of AWM demonstrated a mean change of the summary score of the validated health related quality of life questionnaire at 8 weeks of 16 with standard deviation 23 under standard treatment. You quote the drop-out rate of 11% from literature (previous phase of clinical development). Your research yielded a clinically important effect of 4 that has been found to be the Minimal Clinically Important Difference (MCID). In order to demonstrate superiority of the new treatment over standard of care, you assume that the change in of the summary score of the validated health related quality of life questionnaire follows a normal distribution, and that the standard deviation is the same for both treatments. How many patientes would one need to recruit for the trial to demonstrate the clinically interesting difference between treatments at significance level 5% with 95% power?
I. Order to add 40.25+1.31+.45 what is the first action to do ?
Engineers want to design seats in commercial aircraft so that they are wide enough to fit ​95% of all males.​ (Accommodating 100% of males would require very wide seats that would be much too​ expensive.) Men have hip breadths that are normally distributed with a mean of 14.4 in. and a standard deviation of 1.2 in. Find P95. That​ is, find the hip breadth for men that separates the smallest ​95% from the largest 5​%.
For what values of m is point P (m, 1 - 2m) in the 2⁰ quadrant?
factor the polynomial completely over the set of complex numbers b(x)=x^4-2x^3-17x^2+4x+30
simplify w+[6+(-5)]
Sin(5pi/3)