Question

How much K2Cr2O7 must be weighed and dissolved in distilled water to prepare 250 mL of a 2 mol/L solution?

108

likes
541 views

Answer to a math question How much K2Cr2O7 must be weighed and dissolved in distilled water to prepare 250 mL of a 2 mol/L solution?

Expert avatar
Rasheed
4.7
110 Answers
1. Determine the molar mass of K_2Cr_2O_7:

M(K_2Cr_2O_7) = 2(39.1) + 2(52.0) + 7(16.0) = 294.2 \text{ g/mol}

2. Calculate the number of moles needed to prepare 250 mL (0.25 L) of a 2 mol/L solution:

n = C \cdot V = 2 \text{ mol/L} \times 0.25 \text{ L} = 0.5 \text{ mol}

3. Calculate the mass of K_2Cr_2O_7 required:

m = n \cdot M = 0.5 \text{ mol} \times 294.2 \text{ g/mol} = 147.1 \text{ g}

Frequently asked questions (FAQs)
Math question: In circle O, $\angle AOB$ is 60°. If $\overline{OC}$ bisects $\angle AOB$, what is the measure of $\angle COB$?
+
Math Question: Find the limit as x approaches 3 of (x^2 - 9) / (x - 3), using L'Hospital's Rule.
+
What is the value of x if √x = 5?
+
New questions in Mathematics
A particular employee arrives at work sometime between 8:00 a.m. and 8:50 a.m. Based on past experience the company has determined that the employee is equally likely to arrive at any time between 8:00 a.m. and 8:50 a.m. Find the probability that the employee will arrive between 8:05 a.m. and 8:40 a.m. Round your answer to four decimal places, if necessary.
-x+3x-2,si x=3
To calculate the probability that a player will receive the special card at least 2 times in 8 games, you can use the binomial distribution. The probability of receiving the special card in a single game is 1/4 (or 25%), and the probability of not receiving it is 3/4 (or 75%).
11(4x-9)= -319
A car tire can rotate at a frequency of 3000 revolutions per minute. Given that a typical tire radius is 0.5 m, what is the centripetal acceleration of the tire?
Let X be a discrete random variable with range {1, 3, 5} and whose probability function is f(x) = P(X = x). If it is known that P(X = 1) = 0.1 and P(X = 3) = 0.3. What is the value of P(X = 5)?
What is the amount of interest of 75,000 at 3.45% per year, at the end of 12 years and 6 months?
A car that starts from rest moves for 11 min, reaching a speed of 135 km/h, calculate the acceleration it had
The mean temperature for july in H-town 73 degrees fahrenheit. Assuming that the distribution of temperature is normal what would the standart deviation have to be if 5% of the days in july have a temperature of at least 87 degrees?
Divide 22 by 5 solve it by array and an area model
Suppose you have a sample of 100 values from a population with mean mu = 500 and standard deviation sigma = 80. Given that P(z < −1.25) = 0.10565 and P(z < 1.25) = 0.89435, the probability that the sample mean is in the interval (490, 510) is: A)78.87% B)89.44% C)10.57% D)68.27%
Determine the increase of the function y=4x−5 when the argument changes from x1=2 to x2=3
The probability of growing a seedling from a seed is 0.62. How many seeds do I need to plant so that the probability of growing at least one seedling is greater than or equal to 0.87?
Sections of steel tube having an inside diameter of 9 inches, are filled with concrete to support the main floor girder in a building. If these posts are 12 feet long and there are 18 of them, how many cubic yards of concrete are required for the job?
Let x be an integer. Prove that x^2 is even if and only if is divisible by 4.
solid obtained by rotation around the axis x = -1, the region delimited by x^2 - x + y = 0 and the abscissa axis
You buy a $475,000 house and put 15% down. If you take a 20 year amortization and the rate is 2.34%, what would the monthly payment be?
2+2020202
Write decimal as the fraction 81/125 simplified
(3.1x10^3g^2)/(4.56x10^2g)