Question

If 1 litre cost £10.99 how much is the cost of 20 ml

224

likes
1120 views

Answer to a math question If 1 litre cost £10.99 how much is the cost of 20 ml

Expert avatar
Fred
4.4
118 Answers
Answer = To find the cost of 20 ml, we need to find the cost per milliliter and then multiply it by 20. Given that 1 litre costs £10.99, we can find the cost per milliliter by dividing the total cost by the number of milliliters in a litre: \[ \text{Cost per milliliter} = \frac{\text{Cost per litre}}{\text{Number of milliliters in a litre}} \] \[ \text{Cost per milliliter} = \frac{£10.99}{1000 \text{ ml}} \] \[ \text{Cost per milliliter} = £0.01099 \] Now, to find the cost of 20 ml, we multiply the cost per milliliter by 20: \[ \text{Cost of 20 ml} = £0.01099 \times 20 \] \[ \text{Cost of 20 ml} = £0.2198 \] So, the cost of 20 ml is £0.2198 or approximately £0.22.

Frequently asked questions (FAQs)
What is the absolute value of the complex number (5-3i)?
+
Math question: Factor the expression 3x² + 15x + 18 using the distributive property.
+
What is the absolute value of the complex number z = 3 + 4i?
+
New questions in Mathematics
-6n+5=-13
4.2x10^_6 convert to standard notation
You are planning to buy a car worth $20,000. Which of the two deals described below would you choose, both with a 48-month term? (NB: estimate the monthly payment of each offer). i) the dealer offers to take 10% off the price, then lend you the balance at an annual percentage rate (APR) of 9%, monthly compounding. ii) the dealer offers to lend you $20,000 (i.e., no discount) at an APR of 3%, monthly compounding.
By direct proof, how can you prove that “The sum of any three consecutive even integers is always a multiple of 6”.
There are four times as many roses as tulips in Claire’s garden. Claire picked half of the number of roses and 140 roses were left in the garden. How many roses and tulips were in the Garden the first?
A test has 5 multiple choice questions. Each question has 4 alternatives, only one of which is correct. A student who did not study for the test randomly chooses one alternative for each question.(a) What is the probability of him getting a zero on the test?(b) What is the probability of him getting a three or more? The maximum mark for the test is 5, with each question worth one point.
15/5+7-5
find x in the equation 2x-4=6
sin 30
The sum of two numbers is 144. Double the first number minus thrice the second number is equal to 63. Determine the first two numbers.
John he’s going to the carnival with his friends. He spends $25 on an admission ticket. He buys 10 games at X dollars each and two boxes of popcorn at Y dollars each. Write an expression to show the total cost of admission game, tickets and popcorn.
Determine the reduced form of the slope equation equal to 2
User One of the applications of the derivative of a function is its use in Physics, where a function that at every instant t associates the number s(t), this function s is called the clockwise function of the movement. By deriving the time function we obtain the velocity function at time t, denoted by v(t). A body has a time function that determines its position in meters at time t as S(t)=t.³√t+2.t . Present the speed of this body at time t = 8 s.
Find the center coordinates and radius of a circle for an equation written as: 3x2 + 3y2 - 6y = —12× + 24
In an economy with C= 10+0.8 Yd ; I= 20+0.1Y ; G= 100 ; X= 20 ; M=10+0.2Y ; T=-10+0.2Y and R= 10, when knew that Yd= Y-T+R. How much is the budget? A. -23.18 B. -28.13 C. -13.28 D. -32.18
A block slides across the floor with a force of 20N, which has an angle of 30°. The mass of the block is 2kg and the coefficient of friction is 0.1. Calculate the value of all the forces involved in this system and finally the value of the acceleration.
solve R the following equation 4 x squared - 35 - 9 over x squared is equal to 0
Solve the following 9x - 9 - 6x = 5 + 8x - 9
How many digits are there in Hindu-Arabic form of numeral 26 × 1011
It costs a manufacturer $2,500 to purchase the tools to manufacture a certain homemade item. If the cost for materials and labor is 60¢ per item produced, and if the manufacturer can sell each item for 90¢, find how many items must he produce and sell to make a profit of $2000?