Question

perform the following complete probability exercise on a calculator Banco del País recently started a new credit program. Customers who meet certain credit requirements can obtain a credit card that is accepted by area merchants. Previous records indicate that 25% of all applicants for this type of card are rejected. If a total of 5 applications are received in one day, what is the probability that exactly 3 will be rejected? Select one: to The probability that exactly 3 are rejected is 98.44% b. The probability that exactly 3 are rejected is 10.35% c. The probability that exactly 3 are rejected is 0.09% d. The probability that exactly 3 are rejected is 8.79%

213

likes
1065 views

Answer to a math question perform the following complete probability exercise on a calculator Banco del País recently started a new credit program. Customers who meet certain credit requirements can obtain a credit card that is accepted by area merchants. Previous records indicate that 25% of all applicants for this type of card are rejected. If a total of 5 applications are received in one day, what is the probability that exactly 3 will be rejected? Select one: to The probability that exactly 3 are rejected is 98.44% b. The probability that exactly 3 are rejected is 10.35% c. The probability that exactly 3 are rejected is 0.09% d. The probability that exactly 3 are rejected is 8.79%

Expert avatar
Brice
4.8
113 Answers
La probabilidad de que una solicitud sea rechazada es del 25%, por lo tanto, la probabilidad de que una solicitud sea aceptada es del 75%.

Usaremos la distribución binomial para calcular la probabilidad de que exactamente 3 de las 5 solicitudes sean rechazadas.

La fórmula para la distribución binomial es:

P(X = k) = \binom{n}{k} \cdot p^k \cdot (1-p)^{n-k}

Donde:
- n = 5 (número total de solicitudes)
- k = 3 (número de solicitudes rechazadas)
- p = 0.25 (probabilidad de ser rechazada)
- 1-p = 0.75 (probabilidad de ser aceptada)

Sustituyendo estos valores en la fórmula:

P(X = 3) = \binom{5}{3} \cdot (0.25)^3 \cdot (0.75)^{2}

Calculamos \binom{5}{3} = \frac{5!}{3!(5-3)!} = \frac{5 \cdot 4}{2 \cdot 1} = 10

Entonces,

P(X = 3) = 10 \cdot (0.25)^3 \cdot (0.75)^2 = 10 \cdot 0.015625 \cdot 0.5625 = 0.08789

Por lo tanto, la probabilidad de que exactamente 3 de las 5 solicitudes sean rechazadas es del 8.79%.

\boxed{\text{La probabilidad de que exactamente 3 sean rechazadas es de un 8,79%}}

Frequently asked questions (FAQs)
What is the measure of 135 degrees in radians?
+
Question: Simplify √(36) + √(81) - √(100)
+
Math question: In a circle with radius 5cm, if a central angle measures 60°, what is the length of its intercepted arc?
+
New questions in Mathematics
12-6x=4x+2
90 divided by 40
What will be the density of a fluid whose volume is 130 cubic meters contains 16 technical units of mass? If required Consider g=10 m/s2
The data set (75, 85, 58, 72, 70, 75) is a random sample from the normal distribution No(µ, σ). Determine a 95% two-sided confidence interval for the mean µ .
-0.15/32.6
A regional candy factory sells a guava roll at a price of $48, the monthly fixed costs amount to $125,000 and the variable cost for making a guava roll is $28. Determine: a) The equation of the total income from the production of guava rolls.
how many arrangement can be made of 4 letters chosen from the 8 letters of the world ABBSOLUTE
A person borrows rm 1000 from a bank at an interest rate of 10%. After some time, he pays the bank rm 1900 as full and final settlement of the loan. Estimate the duration of his loan.
There were no defectives in a sample of 1 light bulb does this sample provide sufficient evidence that in the warehouse with millions of light bulbs fewer than 10% are defective?
What’s the slope of a tangent line at x=1 for f(x)=x2. We can find the slopes of a sequence of secant lines that get closer and closer to the tangent line. What we are working towards is the process of finding a “limit” which is a foundational topic of calculus.
The simple average of 15 , 30 , 40 , and 45 is
7.57 Online communication. A study suggests that the average college student spends 10 hours per week communicating with others online. You believe that this is an underestimate and decide to collect your own sample for a hypothesis test. You randomly sample 60 students from your dorm and find that on average they spent 13.5 hours a week communicating with others online. A friend of yours, who offers to help you with the hypothesis test, comes up with the following set of hypotheses. Indicate any errors you see. H0 :x ̄<10hours HA : x ̄ > 13.5 hours
Sections of steel tube having an inside diameter of 9 inches, are filled with concrete to support the main floor girder in a building. If these posts are 12 feet long and there are 18 of them, how many cubic yards of concrete are required for the job?
List the remaining zeros of the polynomial with the given zeros Zeros are: 2, 3i, and 3 + i
36 cars of the same model that were sold in a dealership, and the number of days that each one remained in the dealership yard before being sold is determined. The sample average is 9.75 days, with a sample standard deviation of 2, 39 days. Construct a 95% confidence interval for the population mean number of days that a car remains on the dealership's forecourt
factor the polynomial completely over the set of complex numbers b(x)=x^4-2x^3-17x^2+4x+30
Read the “Local Communities as Stakeholders: Does Amazon Really Need Tax Breaks?” example on p. 83 in Ch. 3 of Management: A Practical Introduction. In your response, discuss whether you feel that tax breaks for big companies benefit local communities. Describe ways to attract business to a region without having a negative impact on the larger community.
A candy manufacturer must monitor deviations in the amount of sugar in their products They want their products to meet standards. They selected a random sample of 20 candies and found that the sandard deviation of that sample is 1.7. What is the probabilty of finding a sample variance as high or higher if the population variance is actually 3277 Assume the population distribution is normal.
7-1=6 6x2=12 Explain that
A grain silo has a height of 8.8m with a 11.4m diameter. If it is filled 0.5% of it's volume, how much grain (m^3) is stored in the silo? (0 decimal places)