Question

Propose the experimental design to determine the sodium hydroxide concentration (NaOH), the sample has a total volume of 150 mL. For the titration, Nitric Acid (HNO3). Volumetric flasks of 50 mL, 100 mL and 250 mL are available. According to the technicians' notes, the titration is carried out with 2 M titrant. a) Prepare the titrant at 2 M b) Determine the concentration of the analyte if the change is at 0.11 L

72

likes
362 views

Answer to a math question Propose the experimental design to determine the sodium hydroxide concentration (NaOH), the sample has a total volume of 150 mL. For the titration, Nitric Acid (HNO3). Volumetric flasks of 50 mL, 100 mL and 250 mL are available. According to the technicians' notes, the titration is carried out with 2 M titrant. a) Prepare the titrant at 2 M b) Determine the concentration of the analyte if the change is at 0.11 L

Expert avatar
Cristian
4.7
119 Answers
a) \text{Preparar el valorante a 2 M}

Para preparar una disolución de valorante de HNO3 (Ácido Nítrico) a una concentración de 2 M, primero es necesario entender el volumen del matraz que se seleccionará para diluir HNO3.

Para un volumen de 100 mL:
C_{HNO3} = 2 \, \text{M}
V_{HNO3} = 0.10 \, \text{L}
Por lo tanto, la cantidad de moles de HNO3 necesaria es:
\text{moles de } HNO3 = C_{HNO3} \times V_{HNO3}
= 2 \, \text{M} \times 0.10 \, \text{L}
= 0.20 \, \text{moles} .

b) \text{Determinar la concentración del analito si el viraje es a 0.11 L}

- Se asume que hay una titulación 1:1 entre HNO3 y NaOH.

Moles de HNO3 usadas:
C_{HNO3} = 2 \, \text{M}
V_{HNO3 (utilizado)} = 0.11 \, \text{L}
\text{moles de } HNO3 = C_{HNO3} \times V_{HNO3 (utilizado)}
= 2 \, \text{M} \times 0.11 \, \text{L}
= 0.22 \, \text{moles}

- Como la reacción es 1:1, los moles de NaOH serán iguales:
\text{moles de } NaOH = 0.22 \, \text{moles}

- Calculamos la concentración de NaOH:
V_{NaOH} = 0.150 \, \text{L}
C_{NaOH} = \frac{\text{moles de } NaOH}{V_{NaOH}}
= \frac{0.22 \, \text{moles}}{0.150 \, \text{L}}
= 1.467 \, \text{M}

Por lo tanto,
\text{Concentración de NaOH} = 1.467 \, \text{M} .

Frequently asked questions (FAQs)
What is the domain and range of the logarithmic function f(x) = log(x+4)?
+
What is the radian measure of an angle that is equal to 135 degrees?
+
What is the derivative of an integral from 1 to x of t^2 dt where f(t) = t^2?
+
New questions in Mathematics
³√12 x ⁶√96
An electrical company manufactures batteries that have a duration that is distributed approximately normally, with a mean of 700 hours and a standard deviation of 40 hours. Find the probability that a randomly selected battery has an average life of less than 810 hours.
4x-3y=5;x+2y=4
The main cost of a 5 pound bag of shrimp is $47 with a variance of 36 if a sample of 43 bags of shrimp is randomly selected, what is the probability that the sample mean with differ from the true mean by less than $1.4
2/3+5/6×1/2
By direct proof, how can you prove that “The sum of any three consecutive even integers is always a multiple of 6”.
In a grocery store, when you take out 3 peppers and 4 carrots, there are 26 peppers and 46 carrots left. How many peppers and carrots were there initially?
Estimate the quotient for 3.24 ÷ 82
User One of the applications of the derivative of a function is its use in Physics, where a function that at every instant t associates the number s(t), this function s is called the clockwise function of the movement. By deriving the time function we obtain the velocity function at time t, denoted by v(t). A body has a time function that determines its position in meters at time t as S(t)=t.³√t+2.t . Present the speed of this body at time t = 8 s.
A Smooth Plane is listed for $195.00. Discounts of 12% and 10% are allowed. If the customer pays cash within 30 days, an additional discount of 3% is granted. What is the cost if a carpenter takes advantage of all the discounts offered?
The grading on a $159,775 house comes to $3974.75. What percent of the total cost is this? (Express your answer to the nearest hundredth percent.)
In a physics degree course, there is an average dropout of 17 students in the first semester. What is the probability that the number of dropouts in the first semester in a randomly selected year has between 13 and 16 students?
Let X be a discrete random variable such that E(X)=3 and V(X)=5. Let 𝑌 = 2𝑋^2 − 3𝑋. Determine E(Y).
How to factorise 5y^2 -7y -52
Calculate the change in internal energy of a gas that receives 16000 J of heat at constant pressure (1.3 atm) expanding from 0.100 m3 to 0.200 m3. Question 1Answer to. 7050J b. 2125J c. None of the above d. 2828J and. 10295 J
Consider mixing 150 ml, 0.1M, HCI with 100 ml, 0.2M, KOH solution. Determine the pH of final solution.
7- A printing company found in its investigations that there were an average of 6 errors in 150-page prints. Based on this information, what is the probability of there being 48 errors in a 1200-page job?
Solve for z: 2z-6=10z+2
the length of the fenced in area is to be 5 ft greater than the width and the total amount of fencing to be used is 89 ft find the width and length
In an experiment to assess the effect of listening to audiobooks while driving, participants were asked to drive down a straight road in a driving simulator. The accompanying data on time (in milliseconds) to react when a pedestrian walked into the street for 10 drivers listening to an audiobook are consistent with summary statistics and graphs that appeared in the paper "Good Distractions: Testing the Effect of Listening to an Audiobook on Driving Performance in Simple and Complex Road Environments."† (Round your answers to four decimal places.) 1,018 1,007 1,054 988 937 1,030 1,065 1,011 860 1,106 A button hyperlink to the SALT program that reads: Use SALT. Calculate the variance for this data set. 7437.7333 Incorrect: Your answer is incorrect. Calculate the standard deviation for this data set. 86.2022 Incorrect: Your answer is incorrect.