a baseball player throws a 0 2 kg ball upward with a speed of 10 m s calculate the kinetic energy and potential energy of
Question
A baseball player throws a 0.2 kg ball upward with a speed of 10 m/s. Calculate the kinetic energy and potential energy of the ball when it reaches its maximum height.
60
likes
298 views
Answer to a math question A baseball player throws a 0.2 kg ball upward with a speed of 10 m/s. Calculate the kinetic energy and potential energy of the ball when it reaches its maximum height.
Sea positiva la dirección ascendente.
a máxima altura, velocidad =0. Por tanto, la energía cinética es igual a 0.
también,
a = (vf-vi)/t
-9,8 = (0-10)/t
t = 50/49 s
por eso
d = vi*t +1/2*at²
d = 10*50/49 +1/2*(-9,8)*(50/49)²
re = 5,102 m
por lo tanto, PE=mgh =
0,2*9,8*5,102
PE = 10 J
Frequently asked questions (FAQs)
What is the factored form of the quadratic equation x^2 - 7x + 10 = 0?
+
Math Question: What is the equation of a straight line passing through the point (2, 5) with a slope of -3?
+
Math question: Find the amplitude and period of the cosine function f(x) = cos x. How many complete cycles does it make in the interval [0, 2π]?