Question

A lie detector can tell if a person is lying 85 % of the time. However it incorrectly says a person telling the truth is lying 5 % of the time. In a certain grade school class 4 % lie on a regular basis. If the machine says the person is lying, what is the probability the person actually lied?

265

likes
1325 views

Answer to a math question A lie detector can tell if a person is lying 85 % of the time. However it incorrectly says a person telling the truth is lying 5 % of the time. In a certain grade school class 4 % lie on a regular basis. If the machine says the person is lying, what is the probability the person actually lied?

Expert avatar
Sigrid
4.5
120 Answers
Let's denote the events:
- Event A: The person is actually lying.
- Event B: The lie detector indicates the person is lying.

We are given:
- P(B|A) = 0.85 (the lie detector correctly identifies a lie),
- P(B|\neg A) = 0.05 (the lie detector incorrectly identifies the truth as a lie),
- P(A) = 0.04 (the probability a person lies on a regular basis).

We need to find P(A|B) , the probability the person actually lied given that the machine says the person is lying.

We will use Bayes' Theorem:

P(A|B) = \frac{P(B|A) P(A)}{P(B)}

We can calculate P(B) with the Law of Total Probability:

P(B) = P(B|A)P(A) + P(B|\neg A)P(\neg A)

P(\neg A) = 1 - P(A) = 1 - 0.04 = 0.96

Plugging in the values, we get:

P(B) = 0.85 \times 0.04 + 0.05 \times 0.96

P(B) = 0.034 + 0.048 = 0.082

Now, we can find P(A|B) :

P(A|B) = \frac{0.85 \times 0.04}{0.082}

P(A|B) = \frac{0.034}{0.082}

P(A|B) = 0.4146

So, the probability that the person actually lied given that the lie detector says the person is lying is approximately 41.46\% .

\boxed{P(A|B) \approx 0.4146}

Frequently asked questions (FAQs)
What is the value of 3 to the power of 4, squared, divided by the cube root of 729?
+
What is the square root of √100?
+
Convert 65% to a decimal.
+
New questions in Mathematics
A particular employee arrives at work sometime between 8:00 a.m. and 8:50 a.m. Based on past experience the company has determined that the employee is equally likely to arrive at any time between 8:00 a.m. and 8:50 a.m. Find the probability that the employee will arrive between 8:05 a.m. and 8:40 a.m. Round your answer to four decimal places, if necessary.
𝑦 = ( 𝑥2 − 3) (𝑥3 + 2 𝑥 + 1)
11(4x-9)= -319
Suppose that a device has been created that launches objects at ground level and that its operation is modeled by the function h(x) = -4ײ + 256x, with h being the height (in meters) and x being the distance (in meters) What is the maximum height that the object reaches?
2.5 / 21.85
4x567
An electrical company manufactures batteries that have a duration that is distributed approximately normally, with a mean of 700 hours and a standard deviation of 40 hours. Find the probability that a randomly selected battery has an average life of less than 810 hours.
(5u + 6)-(3u+2)=
Nice's central library building is considered one of the most original in the world, as it is a mix between a sculpture and a work of habitable architecture. It was called La Tête Carrée and is made up of part of a bust that supports a cube divided into five floors. It is known that the building has a total height of approximately 30 meters. It admits that the cubic part of the sculpture is parallel to the floor and has a volume of 2744 meters3 Calculate, in meters, the height of the bust that supports the cube. Displays all the calculations you made.
0.1x8.2
The sick-leave time of employees in a firm in a month is normally with a mean of 100 hours and a standard deviation of 20 hours. Find the probability that the sick-leave time of an employee in a month exceeds 130 hours.
A natural gas company has a fixed rate of 1,320 pesos plus 1,590 pesos per cubic meter of gas consumed monthly per customer. Indicate the cost function to determine the value in pesos of the cubic meters of gas consumed in a month per customer. How much did a customer who consumed 18 cubic meters of gas pay? If a customer paid 34,710 pesos, how many cubic meters of gas did he consume?
1. A jeweler has two gold bars, with 80% purity and the other with 95% purity. How much of each must be melted to obtain a 5 kilo ingot with 86% purity?
(6²-14)÷11•(-3)
Calculate the pH of a solution obtained by mixing 100ml of 0.2M HCl with 100ml of 0.1M NaOH
The mean of 4 numbers is 5 and the mean of 3 different numbers is 12. What is the mean of the 7 numbers together? Produce an algebraic solution. Guess and check is acceptable.
The inner radius of a spherical ball is 13 cm. How many liters of air are in it? Justify your answer!
7-1=6 6x2=12 Explain that
12[4 + (8 + 7) + 5]
Write a linear equation in the slope-intercept form. Slope of the line is -1 and goes through (8,4)